10 Dakikada Neler Yapabilirsin

10 Dakikada Neler Yapabilirsin

  • 80,00₺
  • 40,00₺

Vakit, bizi dünyaya gönderirken, istediği yolda yürüyebilmemiz için Rabbimizden bize bir hibedir. Vakit, bir sermayedir, azıktır. Öyle ki vaktini değerlendiremeyen insanın başka bir yolla Allah'ı razı etmesi mümkün olmayacaktır. Çünkü vaktin bittiği an, ölüm gelmiş ve dünya ile irtibat kopmuş demektir. 

Müslümanlar olarak Allah'ın bize yüklediği o kadar çok sorumluluk var ki. Bu sorumluluklara karşı biz Müslümanların tavrı ise, istisnalar dışında tembelliktir. Tembelliğin nedeni ise, aslında güç yetirmiyor oluşumuzdan değil, bilakis amellere bakış açımızdaki yanlışlıktan ötürüdür. Bir bütün olarak amelleri gözümüzün önünde sıraladığımız zaman, bu, gözümüzü korkutur ve salih amellerden el etek çekeriz. 

Bu bakış açımızın bizi içine düşürdüğü amelsizlik girdabından kurtulabilmemizin iki yolu vardır. Amelleri parçalara ayırmak veya zamanı parçalar hâlinde değerlendirmeye çalışmaktır. 

İşte 'On Dakikada Neler Yapabilirsin?' kitabı, zamanı parçalara ayırmamız konusunda bize yardımcı olacak bir kitaptır. Kendi nefsimize dönüp baktığımız zaman sorumluluklarımızın çokluğunun şuurundayız. Ancak bunun ile beraber 'Boş zaman bulamıyorum.' sözleri ile şikayetleniyoruz. Aslında sorumluluklarımız olduğu gibi zamanımız da mevcut. Sadece 'değerlendirebiliyor muyum?' sorusunu kendimize sormalıyız.

Zamanı parçalamak ve değerlendirebilmek için isterseniz yazarın bize tavsiye ettiği gibi on dakikalar ile başlayalım. Bir gün içerisinde yüzden daha fazla 'on dakika' mevcuttur. Bu yüz küsur on dakikadan birini veya birkaçını salih amellere ayırmaya imkânımız mutlaka olacaktır. İşte o zaman yapamadıklarımızın nasıl kolaylaştığını, zamanımızın nasıl bereketlendiğini hep birlikte müşahede edeceğiz.

'Efendim, on dakika ile zaman mı bereketlenirmiş?' derseniz kitabımızın yazarından cevap alalım: 'On dakikanın önemini öğrenmek istiyorsan, ölüm döşeğindeki kişiye sorman yeterlidir.'

Kitabın içerisinde on dakikada yapılabilecek birçok amel zikredilmiştir. Az vakit alır ama ecri çok fazladır. Günde on dakika ile neler yapılmaz ki… Kur'an hafızlığı, hadis ezberleri, birkaç rekât namaz, Allah'ı zikretmek, Rasûl'e salât etmek, Kur'an okumak…

Yazarın da belirttiği gibi zamanın kıymetinin farkında olanlar onu öyle değerlendirmişler ki, öyle ameller ortaya koymuşlar ki ömürleri bereketlenmiş. Mesela İmam İbni Teymiye ve öğrencisi İmam İbnu'l Kayyım'ın rahimehumullah, yazdıkları kitapları yaşadıkları ömürlere böldüğümüzde hayret ediyoruz. Biz onların bir günde yazdıklarını okumaya muvaffak olamıyoruz. Çünkü, farkındalık yok bizde. Zamanın kıymetini, uykumuzdan uyandığımız bir gün/ölmeden önce elbet anlayacağız. Ama yapılabilecekler, ameller tükendikten sonra.

Bir âlime sorulmuş: Ey Eba Süleyman! Ekmek alır mısın? Cevabı şu şekilde olmuş: "Ey falan, ekmeği çiğneme ile yutma arasında elli ayet okunur."

Allah'ım, zamanımıza bereket, kalbimize bilinç ve bize, seni razı edecek ameller konusunda çalışma azmi ver… Allahumme amin.

 

Kitap Özellikleri
Kapak Türü Karton Kapak
Boyut 13.5 x 21 cm
Sayfa Sayısı 89

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Yazara Ait Diğer Kitaplar
İlginizi Çekebilecek Ürünler
Kategoriye Ait Diğer Ürünler