KAVRAMLAR - Tevhid İnancını İnşa Eden Kavramlar

KAVRAMLAR - Tevhid İnancını İnşa Eden Kavramlar

  • 935,00₺
  • 420,00₺

                                                             TEVHİD İNANCINI İNŞA EDEN KAVRAMLAR
                                                                                           KAVRAMLAR
“Tevhid İnancını İnşa Eden Kavramlar” isimli eserimiz, adından da anlaşılacağı üzere inançla ilgili temel kavramları açıklayan bir çalışmadır. Bu çalışma
El-Esmau’l Husna isimli çalışmanın devamı niteliğindedir. Tevhid inancının temelinde Allah’a (c.c) İman vardır ve  Allah’a imanın yapı taşları Yüce Allah’ın güzel isimleri ve yüce sıfatlarıdır. O’nun her bir ismi; tevhid inancının bir tuğlası, harcı, kilometre taşıdır. Sahih bir İslam inancı O’nu tanımak, O’nu tanımak içinde isim ve sıfatlarını bilmek/anlamak gerekmektedir. Zira O(c.c)kendi zatını kullarına bu yolla, güzel isimleri ve yüce sıfatlarıyla tanıtmıştır.

Kavram Nedir?
 Kavram, meseleleri kavramamiza ve doğru tasavvur etmemize yarayan özel nitelikli kelimedir. Bir konuya dair birden fazla bilgi toplanmış ve bir kelimeye yüklenmişse, o kelime artik bir kavram hâlini almiştır. Kişi o kavrami duyduğu anda zihninde soyut anlamlar belirir; o kavram sayesinde benzer bilgileri birbirinden ayırt eder.
                                                                                  • • •
Vahyin inanca, ahlaka, siyasete... dair birçok kavrami vardir. Peki, islami kavramlar arasında Öncelenmesi gereken hangisidir? Yaşadiğimiz çağda islam'a mensup kitlelerin sorunu nedir? Islaha nereden ve hangi kavramlardan başlanmalıdır? Hiç şüphesiz bu sorunun cevabi bellidir: İlk adım, tevhid inancini inşa eden kavramlarla atılmalıdır. Zira bu ümmetin ahlak, siyaset ve iktisat alaninda yaşadığı sapma; bir neden değil, sonuçtur. Evet, itikadi kavramlarda yaşanan sapma, hayatın tüm alanlarına sirayet etmiştir. Nasıl etmesin ki? itikadi kavramlar İslam'ın temeli değil midir? Temelde yaşanan sorun/sapma, Üzerine yükselen binaya da yansıyacaktır elbet. Islah etmek isteyenler yıpranmış binayı değil, sarsılan temeli düzelterek işe başlamalıdır.

 
Kitap Özellikleri
Kapak Türü Ciltli
Boyut  17 x 24 cm
Sayfa Sayısı 1015

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Yazara Ait Diğer Kitaplar
İlginizi Çekebilecek Ürünler
Kategoriye Ait Diğer Ürünler