Müslümanların Allah`a Karşı Sorumlulukları

Müslümanların Allah`a Karşı Sorumlulukları

  • 45,00₺

Kitabımız sorumluluk serisinin ilk kitabıdır. Bu seri; Müslümanların Allah'a Karşı Sorumlulukları, Müslümanların Emirlerine Karşı Sorumlulukları ve Müslümanların Birbirine Karşı Sorumlulukları kitaplarından oluşmaktadır. Serinin Allah'a karşı sorumluluklardan başlaması bir tesadüf değildir. Çünkü Allah'a karşı görev ve sorumluluklarını hakkıyla yerine getiren Müslüman, dürüst ve emin bir kimsedir. Allah hakkına özen ve önem veren müminin, diğer insanların hakkına da özen göstereceği, bir gerçektir.

Kitabın konularına dönecek olursak; kulun, Rabbine karşı sorumluluklarını inceleyen ilme, tezkiye ve ahlak ilmi diyoruz. Kitabımızın konusu da budur. Ancak burada bir noktaya dikkat çekmekte fayda vardır. Tezkiye ve ahlak ilmini günümüzde en çok sahiplenen sınıf, Tasavvuf kesimidir. Ve bu kesim, bu kavramlarda öyle tahrife, öyle ifrat ve tefrite gitmiştir ki; bu kavramların lafızları hariç, içerik itibarı ile İslam ile bir alakası kalmamıştır. Bu bozuk içerik nedeniyle birçok Müslüman tezkiye ilminden uzak durmuştur. Oysa tezkiye ve ahlak ilmi, kulun Rabbine karşı görev ve sorumluluklarını düzenleyen ilim dalıdır. Düşünün ki Allah subhanehu ve teâlâ ihlassız hiçbir ameli kabul etmiyor. İhlas ise tezkiye ilminin ilgi alanına girmektedir. Öyleyse hadisten, fıkıhtan önce tezkiye ilmi talep edilmelidir.

Müslümanlar bu kavramları yeniden gündemlerine almalı ve bunlara gereken önemi vermelidir. Kitabımızda değinilen başlıca kavramlar: ihlas, riya, takva, sabır ve kısımları, güvenilir olmak, ihsan, doğruluk, tevekkül, dua ve kısımlarıdır.

Rabbimizden bu kavramları gereği gibi öğrenip hayatımıza geçirmeyi nasip etmesini diliyoruz.

Kitap Özellikleri
Kapak Türü Karton Kapak
Boyut 13.5 x 21 cm
Sayfa Sayısı 303

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Yazara Ait Diğer Kitaplar
İlginizi Çekebilecek Ürünler
Kategoriye Ait Diğer Ürünler